Ultradźwiękowa technologia w higienie zębów:

Ultradźwiękowe czyszczenie zębów

Zasada działania ultradźwiękowych szczoteczek do zębów wywodzi się od używanych od lat w przemyśle i medycynie myjek ultradźwiękowych. Generator drgań o częstotliwości 1400 do 1600 kHz, umieszczony w końcówce szczoteczki, powoduje wytworzenie fal ultradźwiękowych w ośrodku ciekłym znajdującym się pomiędzy włosiem szczoteczki a powierzchnią zęba. Wysoka częstotliwość fal zapewnia powstanie w ośrodku zjawiska kawitacji - powstawania milionów mikropęcherzyków powietrza które następnie implodują wywołując impulsy podciśnienia w płynie. Skutkuje to odrywaniem od powierzchni zęba zanieczyszczeń, jak też niszczeniem bakterii osiadłych na zębach i dziąsłach.

Ze względu na swój odmienny od tradycyjnych szczoteczek sposób czyszczenia, szczoteczka ultradźwiękowa nie wymaga mechanicznego szorowania zębów - wystarczy przesuwać ją delikatnie przyłożoną do powierzchni zęba. Jest dzięki temu nieszkodliwa dla dziąseł i bezbolesna w użyciu dla osób o wrażliwych zębach. Dodatkową korzyścią jest pobudzanie krwioobiegu i masaż dziąseł, będący skutkiem absorbowania przez nie fal ultradźwiękowych. Badania wykazały także redukcję skłonności do krwawienia dziąseł u osób używających szczoteczek ultradźwiękowych.

Szczoteczki ultradźwiękowe sprawdzają się też doskonale u osób po założeniu implantów (metoda czyszczenia ultradźwiękami pozwala na czyszczenie zębów w okolicy implantu bez ryzyka jego uszkodzenia) oraz aparaty ortodontyczne (fale ultradźwiękowe docierają do trudno dostępnych tradycyjnymi szczoteczkami zakamarków).

W usuwaniu kamienia nazębnego, jak też przebarwień i nalotów, szczoteczki ultradźwiękowe wykazują się największą skutecznością spośród dotychczas będących w użyciu rodzajów szczoteczek. Zawdzięczają to wspomnianemu efektowi implozji powstających przy rozchodzeniu fal ultradźwiękowych pęcherzyków.

Szczoteczki ultradźwiękowe były przedmiotem wielu badań i testów labolatoryjnych. Badania te potwierdziły ich skuteczność w czyszczeniu zębów, usuwaniu nalotu i bakterii w jamie ustnej:

"W porównaniu z konwenjonalną szczoteczką, szczoteczka ultradźwiękowa była znacząco efektywniejsza w redukcji formowania nalotu usuwaniu nalotu i zwalczaniu zapalenia dziąseł w 6-miesięcznym okresie testowym" - Wydział Stomatologiczny, Cleveland Clinic Foundation, Ohio, USA

"Można stwierdzić że szczoteczka ultradźwiękowa jest bezpieczna w użyciu i efektywna w usuwaniu nalotu, redukcji zapalenia dziąseł i krwawienia dziąseł" - Vandana K.L., Penumatsa G.S., Wydział Periodontyki, College of Dental Sciences, Kamataka, Indie