Zastosowania

Poniżej prezentujemy kilka przykładów zastosowań czyszczenia ultradźwiękowego wraz z zaleceniami dotyczącymi najlepszych myjek i chemii czyszczącej do danego celu. Lista ta nie jest bynajmniej kompletna - zastosowań myjek ultradźwiękowych jest o wiele więcej, postaraliśmy się jednak wymienić kilka najczęściej spotykanych.

Stomatologia

Czyszczenie narzędzi

Do czyszczenia narzędzi używanych w gabinetach stomatologicznych używamy najczęściej myjek o pojemności 2-4 litry. Często wybierane modele to:
Emmi-35 HC-Q
Emmi-40 HC
Sonorex DT 100 H
Do mycia narzędzi należy też dobrać odpowiednią chemię czyszczącą i warunki kąpieli aby uzyskać jak najlepszy efekt w krótkim czasie. Do ogólnego mycia polecamy koncentrat EM-70:
EM 70
Do sterylizacji narzędzi (wymaga to dłuższej kąpieli) służy koncektrat EM 200:
EM 200

Czyszczenie drobnych przedmiotów

Do czyszczenia drobnych przedmiotów (biżuteria, elementy aparatów słuchowych itp.) wystarczy na ogół niewielka myjka o pojemności 0,5 L. W tym wypadku najlepszym wyborem są niedrogie myjki klasy Compact firmy EMAG AG:
Emmi-4

Jeśli kupujemy większą myjkę, a zamierzamy ją wykorzystać m.in do czyszczenia bardzo drobnych obiektów, dobrym pomysłem jest wykorzystanie specjalnej pokrywy z pojemnikiem szklanym, zawieszanym w myjce. Napełniamy myjkę wodą i umieszczamy w niej pojemnik zawieszony na pokrywie, który wypełniamy płynem czyszczącym i wkładamy przedmioty. Pozwala to zaoszczędzić płyn czyszczący jeśli czyścimy tylko drobny obiekt.

pojemnik szklany

Czyszczenie gaźników

Czyszczenie wtryskiwaczy

Do efektywnego czyszczenia wtryskiwaczy zalecane jest zastosowanie specjalnego płynu - najlepszym wyborem są EM 404 firmy EMAG i Tickopur TR 13 firmy Bandelin. Małe elementy najlepiej czyścić stosując pokrywę z pojemnikiem (powyżej), która jest dostępna do myjek Emmi 20 HC, 30 HC i 40 HC. Zalecana temperatura czyszczenia wtryskiwaczy to 65 do 70 stopni i czas kąpieli ultradźwiękowej ok. 15 minut.
UWAGA: Przy stosowaniu Płynu Tickopur TR 13 należy upewnić się że czyszczony element nie zawiera aluminium - może ono ulec zaczernieniu wskutek oddziaływania tego płynu.

Czyszczenie elementów z metali lekkich - gaźniki

Do czyszczenia metali lekkich można zastosować płyn EM 404 firmy EMAG lub Tickopur TR 3 firmy Bandelin. Czas i temperatura kąpieli powinny wynosić odpowienio ok. 15 minut i 60-70 stopni.

Czynności po czyszczeniu ultradźwiękowym

W celu zabezpieczenia czyszczonych elementów przed utlenianiem, po oczyszczeniu w myjce ultradźwiękowej należy dokładnie je opłukać wodą a następnie wysuszyć (można to zrobić używając sprężonego powietrza).
Myjki ultradźwiękowe używane najczęściej do czyszczenia gaźników oraz wtryskiwaczy to: Emmi-20 HC

Emmi-40 HC

Czyszczenie biżuterii

Usuwanie zabrudzeń organicznych

Zanieczyszczenia organiczne - naskórek, pozostałości potu - należy usuwać w temperaturze 50-60 stopni przy użyciu płynu Tickopur R 33 lub EM 80.

Usuwanie pasty polerskiej

Do usuwania pasty polerskiej po obróbce biżuterii najlepiej zastosować płyn Tickopur RW 77 w temperaturze ok. 60-65 stopni. Mozna użyć również płynu EM 80 firmy EMAG.

Usuwanie warstwy tlenków z powierzchni

Polecamy do tego celu płyn EM-100 firmy EMAG (uwaga - płyn ten nie nadaje się do biżuterii posrebrzanej, pozłacanej lub z kamieniami szlachetnymi - w takim wypadku stosujemy płyn EM 80).

Czyszczenie dysz aerografów

Koncentratem używanym w przemyśle do czyszczenia dysz aerografów jest Tickopur R 33. Jego zaletą jest możliwość stosowania go bezpiecznie z przedmiotami aluminiowymi, bez zaczerniania ich powierzchni. Innym koncentratem który również nadaje się do tego zastosowania jest EM 404 firmy EMAG - jest on oferowany w mniejszych opakowaniach, dzięki czemu będzie lepszym wyborem do mniejszej myjki i rzadszego stosowania.

Zalecane warunki kąpieli ultradźwiękowej dla obu płynów to temperatura ok. 50 stopni i stężenie roztworu 3-5%.

Czyszczenie dysz aerografów wymaga zastosowania myjki o dużej mocy i możliwie mniejszej częstotliwości. Najlepszym wyborem są urządzenia z serii Bandelin Sonorex Super, ze względu na ich bardzo wysoki współczynnik mocy do pojemności zbiornika.

Ostatnią ważną kwestią o której należy pamiętać czyszcząc dysze jest to, że ultradźwięki przenoszą się jedynie poprzez wodę. Powietrze uwięzione w zablokowanej dyszy może uniemożliwić jej prawidłowe oczyszczenie, dlatego warto przed cyszczeniem upewnić się że dysze nie są całkowicie zablokowane i w razie potrzeby odetkać je używając odpowiedniego narządzia.

Czyszczenie łusek pocisków do broni palnej

Czyszczenie łusek pocisków broni palnej wymaga zastosowania podwyższonej temperatury aby było skuteczne - zalecana jest temperatura ok. 70 stopni i czas czyszczenia co najmniej pół godziny. Preparat polecany do takich zastosowań to EM 700 firmy EMAG oraz Tickopur RW 77 firmy Bandelin.

Czyszczenie zegarów

Do czyszczenia zegarów (zarówno ściennych jak małych zegarków) najlepszym koncentratem jest EM 700 firmy EMAG, używany w temperaturze ok. 60 stopni i stężeniu 5%. Istotne jest dokładne opłukanie po wyjęciu z myjki pod czystą wodą, żeby usunąć resztki płynu czyszczącego z powierzchni. Następnie należy zegar osuszyć.

Czyszczenie płyt PCB

Usuwanie topnika z płyt PCB to kolejne częste zastosowanie myjek ultradźwiękowych. Do tego celu polecamy płyn EM 303 firmy EMAG - zalecane stężenie to ok. 3%, a temperatura - 60 stopni Celsjusza. Do innych zanieczyszczeń można też użyć płynu Tickopur TR7 firmy Bandelin, zaiwerającego środek antykorozyjny. Niezależnie od zastosowanego środka, po czyszczeniu należy płytę dokładnie opłukać i wysuszyć.

Przy naprawie zadrukowanych płyt PCB może wystąpić konieczność usunięcia korozji - do tego celu stosujemy Płyn EM 700 firmy EMAG lub Tickopur RW 77 firmy Bandelin.

UWAGA: szczególnie ważne jest upewnienie się przed zastosowaniem myjki ultradźwiękowej, czy czyszczone elementy mogą być zanurzane w wodzie i są odporne na drobne wibracje (w myjce będą poddane obu tym czynnikom). Nie należy pozostawiać elementów w myjce po czyszczeniu, leczy wyjąć je i dokładnie opłukać i wystuszyć

Czyszczenie kartridży (tonerów) drukarek atramentowych

Czyszczenie tonerów do drukarek atramentowych przy ich regeneracji realizowane jest za pomocą płynu Tickopur R33 (firma Bandelin). Po czyszczeniu ultradźwiękowym należy opłukać i wysuszyć toner.

Czyszczenie sprzętu nurkowego

Myjki ultradźwiękowe używane są do czyszczenia sprzętu nurkowego - usuwania nalotu z algów i innych zabrudzeń. W zależności od materiału z którego wykonany jest przedmiot, możemy zastosować różną chemię czyszczącą:

 • dla elementów z metali lekkich, koncentrat EM 80 lub EM 404
 • dla pozostałych elementów koncentraty Bandelin - Stammopur AG lub Tickopur R27
 • Zalecane jest stosowanie do czyszczenia wody zdejonizowanej, a w jej braku - wody destylowanej.

  Myjki polecane do czyszczenia sprzętu nurkowego to m.in.: Walter Powersonic P 360 S/R, Emmi-40 HC lub Bandelin RK 102 H

  Czyszczenie detali aluminiowych

  Czyszczenie aluminium w myjce ultradźwiękowej wymaga zwrócenia bacznej uwagi na wybór środka czyszczącego - niektóre preparaty mogą bowiem uszkodzić czyszczony materiał. Polecamy do zastosowania następujące środki chemiczne:

 • Tickopur TR 3 - do usuwania kamienia, odtleniania i usuwania rdzy
 • EM 404 - do usuwania kamienia, odtleniania i usuwania rdzy
 • Tickopur R 33 - do usuwania smarów, pyłu itp.